panorama dachow

Jakie akcesoria dachowe są niezbędne przy układaniu dachu?

Kategoria: Blog

układaniu dachu

Układanie dachu to nie tylko położenie odpowiedniego pokrycia dachowego, na przykład dachówki lub blachodachówki. To także jego odpowiednie wykończenie. Zarówno do wykończenia dachu, jak i do jego układania, niezbędne będą poniższe elementy.

Dachówki

Dachówki to elementy, składające się na pokrycie dachowe. Jednak ich specjalne rodzaje służyć będą wykończeniu dachu. Będą to:

  • dachówki kalenicowe
  • dachówki krawędziowe
  • dachówki z otworami
  • dachówki umożliwiające zamocowanie włazów na dach i wstawianie okien na poddaszu
  • dachówki przeciwśnieżne z występami

Dachówki kalenicowe służyć będą do przykrycia niepłaskich, przecinających się powierzchni dachu, a także kalenic oraz naroży. Zapobiegają przedostawaniu się wody, dzięki pionowym przesłonkom, służącym do zamykania otworu. Jeśli w jednym miejscu przecinają się więcej niż dwie powierzchnie dachowe, wówczas stosuje się gąsiory potrójne lub poczwórne.

Dachówki z otworami z kolei to dachówki wentylacyjne oraz wietrznikowe. Zaliczają się do nich również dachówki z otworami na anteny i przewody.

W rejonach górskich natomiast warto zamontować dachówki przeciwśnieżne z występami, umożliwiające ochronę przed spadaniem śniegu z dachu. Można na nich także zamontować osłony, zatrzymujące śnieg.

Uszczelnij swój dach

Układanie dachu to także zadbanie o jego szczelność. Akcesoria dachowe, umożliwiające zabezpieczenie dachu przed przeciekaniem to uszczelki kalenicowe, odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz promieni UV. Ponadto zapewniają one odpowiednią wentylację kalenicy i zachowują sztywność korpusu. Dzięki elastycznym strefom bocznym dopasowują się krawędziami do kształtów dachówek i zapobiegają zawilgoceniom.

Można zastosować także taśmę uszczelniająco-wentylacyjną grzbietu dachowego z wodoszczelnej włókniny. Posiada dobre parametry wentylacyjne i wzmocniona jest metalową siatką.