panorama dachow

Rodzaje dachówek ceramicznych

Kategoria: Blog

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne to jedno z najchętniej wybieranych pokryć dachowych. To dachówka „na lata”. Jest bardzo odporna na działanie skrajnych warunków atmosferycznych, świetnie radzi sobie nawet podczas najsurowszych polskich zim. Dachówka ceramiczna świetnie tłumi dźwięki, poddasze dzięki niej jest ciche także wtedy, gdy leje rzęsisty deszcz. Ponadto nie wybarwia się od promieniowania UV, wygląda więc estetycznie przez długie lata. Jakie rodzaje dachówki ceramicznej wyróżniamy? Sprawdźmy!

Kształt dachówki

– Karpiówki

Jednym z chętnie wybieranych rodzajów dachówki ceramicznej są tzw. karpiówki. Cechują się one wyprofilowanym noskiem na dolnej powierzchni, który zahacza się o łatę. Karpiówki nie mają zamów, są płaskie. Zazwyczaj stosuje się je do pokrycia dachów stożkowych. Karpiówki można układać na dwa różne sposoby: na tzw. łuskę i na kornkę.

– Holenderki

Holenderki w przekroju poprzecznym przypominają literę „S”, stąd często nazywa się je „esówkami”. Kształt nie jest dziełem przypadku. Dzięki niemu holenderki gwarantują bardzo dobre odprowadzanie wody i szczelność.

– Mnich-mniszka

Dachówki te układa się parami. Obie dachówki w parze mają inny kształt. Górną dachówkę (mnicha) układa się na dolnej (mniszce). Do ich montażu potrzebne są specjalne klamry lub drut. To pokrycie samowentylujące. Położenie dachówek mnich-mniszka nie należy do najłatwiejszych i jest stosunkowo drogie. Jednak pokrycie wygląda naprawdę spektakularnie i jest wyjątkowo szczelne.

– Zakładkowe

Dachówki zakładkowe cechuje szybki i prosty montaż. Mają profilowany przekrój lub płaski kształt z zamkami na bocznej i górnej krawędzi. Zamki poprawiają także szczelność.

Technologia wykonania

– Naturalne

Naturalne dachówki najczęściej można zobaczyć jako pokrycie zabytków. Dachówki naturalne są wyrabiane z surowej gliny. Mają charakterystyczną matową i porowatą powierzchnię. Mają różne odcienie czerwieni.

– Angobowane

Angobowane dachówki ceramiczne to udoskonalona wersja dachówek naturalnych. Przed wypaleniem pokrywa się je płynną glinką z dodatkiem barwników naturalnych, co sprawia, że dachówki są odporniejsze na działanie mchu i glonów. Są także mniej porowate.

– Glazurowane

Dachówki ceramiczne glazurowane są mniej nasiąkliwe niż te wyżej wspomniane, są więc też bardziej mrozoodporne. Powleka się je szkliwem (kolorowym lub bezbarwnym) i wypala po raz drugi. Proces ten sprawia, że są gładkie i lśniące, oraz bardzo odporne na zabrudzenia.